Sivilce Kurutma Yöntemleri Nelerdir?

Sivilceler insanların hayatının herhangi bir döneminde var olabilirler. Çok önemli bir günde aynaya bakılınca görülen bir sivilce o gün için büyük bir sorun olabilir. Maalesef ki sivilceler için bir gün gibi kısa bir sürede kurtulacak bir tedavi ev şartlarında mümkün olmayabilir.

Bu yüzden sivilcelerden kurtulmak için uzun vadeli etkili çözümlerden yararlanmak daha sağlıklı olabilir. Sivilcelere genel olarak bazı koşullar ve yemekler de neden olabilir. Vücuttaki sivilce nedenlerini indirerek de vücudunuzda sivilce çıkma şansını düşürebilirsiniz.

Sivilce Neden Olur?

Sivilce vücut yüzeyindeki küçük deliklerin tıkanmasıyla vücut tarafından üretilen yağların vücut içinde tıkanmasıyla ortaya çıkar. Bu tıkanmalar bazen bazı hormonların fazla çalışması veya yenilen besinlerin sebep olduğu yağlanma sıkıntılarıyla daha fazla olabilir. Bunu engellemek için besin diyetimizde şu tür yemeklere dikkat edebiliriz.

Sivilceye neden olabilecek gıdalar:

 • Asitli İçecekler
 • Gazlı İçecekler
 • Fastfood
 • Aşırı baharatlı yiyecekler
 • İşlenmiş meyve suları
 • Şekerler
 • Aşırı yağlı besinler

Bu besinlerin neden olduğu yağlanmalar haricinde bazı durumlarda hormonel sıkıntılarda sivilcelenmeye neden olabilir. Androjen denen hormon ergenlik çağlarının başlarında yükselir ve sivilceye neden olur.

Yüksek androjen seviyesi vücut yüzeyi altındaki yağ bezelerinin büyümesine, büyüyen yağ bezeleri ise daha fazla yağ üretimine neden olur. Aşırı sebum üretimi gözeneklerdeki hücreleri fiziksel olarak parçalayarak bakteriyel enfeksiyona da neden olabilir.

Bunun dışında çevresel ve kişisel faktörler de sivilceye neden olabilir. Bunlardan en önemlisi yanlış vücut bakımıdır. Kişi vücudunun temizliğini sürekli ihmal ederse veya bilmediği bir yüz bakım malzemesini yüzüne uygulayıp tahrişe neden olursa, vücudunda sivilcelenmeye neden olur.

Aynı şekilde insanın stres durumu da insanın hormonel dengesini etkiler ve aşırı stres içinde durmak sivilce sayısını arttırabilir. İnsanın bulunduğu yerin havasının temizliği de buna dahildir, fazla hava kirliliği olan bir yerde bulunmak vücuttaki gözeneklerin kapanma ihtimalini daha fazla arttıracaktır.

Sivilce Kurutmanın Yöntemleri

Sivilce kurutma yöntemleri her zaman, herkeste işe yarayamayabilir. Çünkü herkesin vücudu veya sivilce sebep olan nedenleri aynı değildir. Aşırı bir sivilce istilası durumunda doktora başvurulması daha uygundur. Peki, genel sivilce kurutma yöntemleri nelerdir?

Diş Macunu

Diş macunu ile istenmeyen sivilceleri kurutmak mümkündür. Parmağınızın ucuna koyacağınız az bir miktar diş macununu sivilce olan yere uygulayarak sivilcenin hızlıca yok olmasını sağlayabilirsiniz.

 • Limon

Limon içerdiği moleküllerle cilt üzerindeki sivilcelerin kurumasında büyük bir etki yapar. Gece uyumadan önce yarım bir limonu sivilce bulunan bölgeye ovalanır sonrasında ise sabah uyanınca yüz durulanarak sivilceler kurutulur. Denildiği gibi her insan eşsiz olduğu için bu yöntem herkes için geçerli olmayabilir.

 • Sarımsak

En etkili yöntemlerden biridir ama kokusu nedeniyle insanlar tarafından pek tercih edilmez. Bir diş sarımsağı ezerek kurutulmak istenen sivilce üzerine ovalanır. Yirmi beş dakika sonra cilt durulanır.

 • Karbonat

Su ile karışımında kremimsi bir kıvam edilerek sivilcenin üzerine sürülecek bir kür elde edilir. Yatmadan önce sivilce ve kızarıklık bulunan bölgeye sürülür. Gün doğumunda yüzdeki karbonat ve su karışımı ılık bir su ile birlikte durulanır. Sivilce kurutmak için etkili bir yöntemdir.

 • Yumurta Beyazı

Yumurtanın içindeki beyaz aknelerin olduğu bölgeye ovalanarak sürülerek uygulanır. Yaklaşık yirmi dakika yüzde beklenir. Karbonatın aksine bu yöntemde, yumurta beyazı soğuk su ile durulanabilir. En etkili olmasa bile en hızlı yöntemlerden biridir.

 • Üzüm

Pazardan bile alabileceğiniz üzümün içindeki moleküller sivilceye karşı kullanılan bir teknik olarak kullanılabilir. Alındıktan sonra buz dolabına konularak soğutulan üzümler yarılarak vücut üzerindeki sivilce bulunan bölgeye uygulanır. Yaklaşık on beş dakika durduktan sonra bölgedeki üzüm suyu soğuk su ile durulanıp temizlenebilir.

 • Çilek

Alınan üç dört adet çilek temizlenerek püre haline getirilir. Püre sivilce veya kızarıklık bulunan yüzeye ovalanarak uygulanır. Yaklaşık otuz dakika kadar bölgede bekletilen çilek diğer kısa yöntemlere kıyasla göreceli olarak daha uzun bir zaman gerektirir. Sonrasında soğuk su ile temizleyerek çıkaracağınız bu maske sivilceleri kurutmada yardımcı olacaktır.

 • Beyaz Sirke

Alınan beyaz sirkeye bir adet pamuk bastırılıp sivilcenin bulunduğu yüz veya vücudun herhangi bir bölgesindeki yere uygulanır. Bu işlemle birlikte sivilceden kurtulmak daha kolay olacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir