METABOLİZMAMIZI HIZLANDIRAN BESİNLER

Kış aylarına girmemiz ve havaların soğuması ile beraber metabolizmamız inzivaya çekilmeye yani yavaşlamaya kendini çoktan hazırladı bile. Peki biz bunun önüne geçebilir miyiz ? Elbette ????

NASIL MI ?

Metabolizmamızı hızlandıran besinlerden destek alarak!

PEKİ BUNLAR NELER ?

 • En basit seçenek Su: Evet, su içmediğimiz zaman metabolizmamız yavaşlar, böylelikle yediğimiz besinler depo haline gelir, harcanmayan enerji ile beraber kilo almaya başlarız. Su en basit çözüm olmak ile beraber, su içtiğinizde kendinizi daha hafif hissetmek ile beraber metabolizmanıza da çok büyük bir iyilik yapmış olacaksınız ????
 • Kompleks karbonhidratlar: Bu ne demek ? Lif içeriği yüksek olan karbonhidratlardır, basit şeker dediğimiz (jelibon, şekerleme vb.) karbonhidratlar bunların dışında kalır. Beslenme programınıza ekleyeceğiniz 1 dilim esmer ekmek metabolizmanızın hızına hız katacaktır ????
 • Yeşil çay / Beyaz çay: Metabolizmaya katkısı kanıtlanmış olan yeşil çay ve beyaz çay bir çok kişi tarafından alışkanlık haline geldi bile. Normal çayın yanı sıra günde içeceğiniz 1 fincan yeşil çay veya beyaz çay kilo verme sürecinizde ve sağlıklı beslenmenizde çok büyük rolü vardır.
 • Filtre kahve: Kafeinin kanıtlanmış enerji metabolizmasındaki etkisi yavaşlayan veya duran metabolizmalarda birebir. Fazla veya aç karnına tüketimi çarpıntı yapabileceğinden kontrollü gidilmesinde fayda vardır.
 • Baharatlar: En çok bilinen kırmızı biber ve kekik tam bir metabolizma dostu. Besinlerinize ekleyeceğiniz sevdiğiniz baharatlar metabolizmanızın ekstra çalışmasını sağlayacaktır.

Sizde Uzman Diyetisyenimiz Gözde ER ile bu keyifli yolculuğa adım atmak isterseniz bizi arayıp randevu oluşturabilirsiniz.

Randevu için:

 • 02165756779
 • 05331974491

METABOLİZMAMIZI YAVAŞLATAN BESİNLER 

Evet, metabolizmamızı hızlandıran besinler olduğu gibi elbette yavaşlatan, bize iyi gelmeyen besinle de mevcut. Bu besinlerin tüketiminde kontrol sağlanmadığında ciddi sorunlar elde edilebiliyor. İleriki yaşantıda bir çok sağlık sorunları kilo problemleri ile beraberinde gelmekte. 

PEKİ BUNLAR HANGİ BESİNLER ?

 • Paketli hazır besinler/ Yağ oranı yüksek besinler: Cips, gofret, aşırı çikolata tüketimi, kraker, bisküvi, hazır kurabiye, hazır kek vb. gibi besinler.  Örnekleri çok olmak ile beraber aslında yaşantımızda çok kolay elde edebileceğimiz besinler de olabiliyor. Zaten ulaşılması kolay olduğundan bu besinler sıklıkla tercih edilmektedir. Bu besinleri tüketirken kendimize kötülük yaptığımızı da unutmamamız gerekmektedir. 
 • Hamurlu besinler / Fastfood: Hamburger, patates kızartması, hamur işi içeren tüm besinler. Kanımızdaki yağ oranını etkileyen bu besinler kilo verme sürecinde tercih edilmesini istemediğimiz besinlerdir. Peki hayatımızda hiç olmayacak hiç tüketmeyecek miyiz ? Elbette tüketmek istediğimiz veya zorunda olduğumuz anlar olabilir. Bu sırada sağlıklı beslenmeyi kendi yaşantımıza alıştırmış olmamız ile beraber denge kurmanın büyük önemi var. 

Sizde Uzman Diyetisyenimiz Gözde ER ile bu keyifli yolculuğa adım atmak isterseniz bizi arayıp randevu oluşturabilirsiniz.

Randevu için:

 • 02165756779
 • 05331974491

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir