Lenf Drenaj Masajı Nasıl Yapılır?

Lenf Drenaj masajı hakkında bilgi almak istiyorsanız ya da lenf drenaj masajı ne demek öğrenmek istiyorsanız bu yazımızda sorularınıza açıklık getirip, ek bilgiler veriyoruz.

Lenf Drenaj Masajı Nedir?

Lenf drenaj masajı, vücuttaki ödem ve toksinleri atmanıza yarayan ve lenf dolaşımınızı hızlandırmaya yarayan bir masaj türüdür. Birçok kişi tarafından vücuttaki beyaz kan olarak da bilineni vücut içerisindeki lenf sıvısının dolaşımını kolaylaştırıp hızlandırmaya yarayan bu masaj türü sağlıklı etkileriyle birlikte sizin rahatlamanıza da yaramakta.

Lenf Drenaj Masajını Kim Yapar?

Eğer bir lenf drenaj masajı yaptırmak istiyorsanız öncelikle bilmeniz gereken şey, masaj isterseniz makineyle isterseniz de elle yapılsa da bu masaj hakkında özel eğitim almış bir yetkili tarafından yapılmalıdır. Aksi taktirde yeterli etkiyi alamayabilirsiniz, hatta beklenmedik sonuçlara bile yol açabilir. Yani masaj yeteneklerine güvendiğiniz herkes lenf drenaj masajı yapamayabilir.

Neden Lenf Drenaj Masajı Yaptırmalısınız?

Bu soruyu cevaplamadan önce lenf sisteminin vücutta neden var olduğunu bilmeniz sizin için çok daha iyi olacaktır. Lenf sisteminin vücuttaki görevi, vücuttaki ölmüş olan hücreleri, bakteri ve mikropları, atık yağ hücrelerini ve vücuttaki vücuda zararlı olabilecek mikro organizmaları vücuttan dışarı atmaya yarayan bir sistemdir.

Lenf drenaj masajı ise, bu bahsetmiş olduğumuz lenf sistemini güçlendirir, performansını arttırır ve vücuttaki selülit, bölgesel yağlanma gibi istenmeyen durumları ortadan kaldırmaya yarar. Lenf drenaj masajının tek faydası selülit ve bölgesel yağlanmadan kurtulmakla kalmayıp ek olarak uzun vadede de sizlere çok daha ferah bir yaşam tarzı sunmaktır.

Lenf sistemini kuvvetlendirdiğinden ötürü masajınızı yaptırdıktan sonra da vücudunuzun performansını arttırmayı hedefleyen Lenf drenaj masajının faydaları sayesinde ise kendinizi masaj sonrasında çok daha rahatlamış ve sağlıklı hissedebilirsiniz.

Aynı zamanda da kan dolaşımını hızlandıran bu masaj türü sizin üstünüzde için masaj sonrası da gayet güzel etkiler bırakmaktadır.

Bu etkileri açıklayacak olursak şöyle anlatabiliriz;

  • Kan dolaşımınızı hızlandırdığından metabolizmanızı hızlandırır, kilo verme konusunda size yardımcı olabilir.
  • Yine kan dolaşımınızı sağlıklı bir şekilde hızlandırdığından gün içerisinde daha enerjik hissetmenize ve lenf drenaj masajı yaptırmadan önceki halinize göre daha az yorulmanıza yardım edebilir.
  • Düzenli bir şekilde yapıldığında cildinize bile faydası olan bu masaj türü deri sıkılaşması, selülitlerle savaşmak ve dokularınızı sıkılaştırmaya da yaramasıyla biliniyor.

Lenf Drenaj Masajı Yaptırmadan ve Yaptırdıktan Sonra Dikkat Edilecekler

Öncelikle belirtmeliyiz ki ödem atma işleminizi idrar yoluyla yaptığınızdan vücudunuza her gün yeterli seviyede su girişi sağlamalısınız. Yani günde ortalama 2 litre su içmeniz ödem atmanızı çok daha fazla rahatlatacaktır. Aynı zamanda da masaj yaptırmadan önce ve sonrasında da tuz ve tuzlu yiyeceklerden, vücudunuzda ödem yaptıkları için uzak durmanız da size çok yardımcı olacaktır.

Lenf Drenaj Masajını Kimler Yaptırmamalı?

Her bir aktivitede olduğu gibi bu masaj türünden de uzak durması gereken belirli kişiler vardır. Bu kişiler eğer bu masaj konusunda çok ilgiliyse, doktorlarıyla konuşup bu masaj hakkında yaptırmalarında sıkıntı olup olmadığını öğrenmeliler. Daha sonrasında doktorlarının izniyle bu masaja yönelebilirler. Hamile kişiler, hemoroit yani diğer adıyla basur olarak bilinen hastalığı olanlar, şeker hastaları, tansiyon hastaları ve de kemik erimesi hastalığı olanların bu masaj türünden uzak durması önerilir.

Lenf Drenaj Masajı Nasıl Uygulanır?

Vücutta birikmiş ödemler yüzünden ya da lenf sisteminin yeteri kadar çalışmamasından dolayı yaptığınız besin diyetinden ya da sporunuzdan yeteri kadar fayda göremiyor olabilirsiniz. Bu durumdan kurtulmak için seçeneklerinizin arasında olan lenf drenaj masajını bu alanda özel eğitim almış bir personel, elle veya da özel bir lenf drenaj masaj aletiyle belirli bölgelerde bu masajı uygulamasıyla gerçekleşir.

Bu masaj sadece lenf sisteminizi değil, cildinizi de daha sağlıklı bir hale getirmeyi hedefler. Bu masajdan yararlanan kişilerin ciltlerinde sıkılaşma da görülebilir. Aynı zamanda beklenildiği üzere de ödem atmalarına yardımcı olur. Bu sayede vücuttaki istenmeyen gereksiz ödemi atarak besin diyetinizi ve sporlarınızı yaparken alabileceğiniz maksimum faydayı alabilirsiniz.

Bu masaj sayesinde kendinizi hem dinç hissedebilir hem de gün içerisinde yorgun hissetmekten kurtulabilirsiniz. Fakat bir önceki başlıkta da bahsettiğimiz üzere belirli hastalıklara sahip iseniz ya da hamile iseniz, doktorunuzla iletişime geçip daha sonrasında bu masaja yönelmeniz önerilir.

One Comment

  • İlknur dedi ki:

    Lenf tedavisi öncesi mi yoksa sonrasımı spor yapmalıyım. Hasta değilim sadece yağ yakımı ödem için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir