Kalıcı Makyaj Ne Kadar Süre Dayanır?

Kalıcı makyaj insanlara zaman kazandırmak gibi birçok avantaja sahip olduğu için günümüzde oldukça popüler bir makyaj yöntemidir. Bu dönemde zaman yönetimi fazlasıyla önem kazandığı için bu avantajı kullanmak isteyenlerin sayısı da hiç az değil. Hem güzel görünmenize yardım eden hem de size zaman kazandıran bu yöntemin popüler olmasından daha doğal bir şey olamaz. Kalıcı makyaj adından da anlaşılacağı üzere su, güneş gibi dış etkenlere karşı uzun süre dayanabilen bir makyaj yöntemidir.

Kalıcı Makyaj Ne kadar Kalıcı?

Kalıcı makyaj yaptırmak isteyenlerin en çok merak ettiği bilgilerden birisi de bu makyajın kalıcılık süresidir. İnsan bedeni kendini sürekli yenileyen bir mekanizmaya sahiptir. Bu nedenden dolayı vücudumuzda tam anlamıyla bir kalıcı makyaj beklemek doğru değildir.

Kalıcı makyaj yapılırken kullanılan ürünlerin bitkiselliğinden kaynaklanan nedenlerden dolayı da elbette kalıcı makyaj vücuttan yavaş yavaş silinerek kaybolur. Kalıcı makyajın kalıcılığı birçok faktörden etkilenmektedir ama ömür olarak verilebilecek ideal zaman aralığı 2 yıl ile 5 yıl arasında değişkenlik gösterir.

Bu zaman aralığında kalıcı makyajda vücudun kendisini yenilemesi nedeninden dolayı silinmeler meydana geldiğinde genellikle rötuş yaptırmak tavsiye edilir. Bu silinmeler normal bir süreç olmakla beraber bu gibi durumlarda her zaman bir uzmanla birebir görüşme yapmanız faydalı olacaktır.

Kalıcı Makyajın Dayanıklılığında Yaş Önemli Midir?

Kalıcı makyajın kalıcılığını etkileyen en büyük neden insan bedeninin sahip olduğu yenilenme mekanizmasıdır. İnsan bedenindeki yenilenme hızı genç yaşlarda daha hızlı olduğu için genç vücutlarda kalıcı makyajın kalıcılık süresi daha az olacaktır. Tam tersi yaşlı insanlarda vücudun yenilenme hızı yavaş olduğu için kalıcı makyajın kalıcılık süresi artacaktır.

Ten Renginin Kalıcı Makyajın Dayanıklılığına Etkisi Var Mıdır?

Ten rengi de yine kalıcı makyajın süresini etkileyen nedenlerden birisidir. İnsan cildi kalıcı makyajı solarak üstünden atar. Esmer ten rengi açık ten rengine göre daha yavaş solarak cildinden bu makyajı çıkartır. Bu nedenden dolayı kalıcı makyajın kalıcılık süresi esmer ten renginde açık ten rengine göre daha uzun olması doğal olacaktır.

Cilt Yapısı Kalıcı Makyajı Etkiler mi?

Kalıcı makyajın dayanıklılık süresinde cildinizin kuruluğu ya da yağlılığı da önemli bir faktördür. Eğer kuru bir cilde sahipseniz bu da kalıcı makyajın kalıcılığı konusunda sizi şanslı yapar, çünkü kuru cilt yapısı yağlı ya da karma cilt yapısına göre kalıcı makyajı daha uzun bir süre üstünde tutmaktadır.

Kalıcı Makyajın Dayanıklılığı İçin Bir Uzmana Başvurmalı mıyız?

Kalıcı makyajı etkileyen diğer faktörler ise makyajı uygulayan uzman, makyajda uygulanan yöntem, makyajda kullanılan malzeme kalitesi ve makyajın uygulandığı bölgeye göre değişkenlik göstermektedir.

Kaş bölgesine yapılan bir kalıcı makyaj dudak ve göz bölgesine yapılan kalıcı makyajdan daha az kalıcı olur. Kalıcı makyaj yapılırken uygulanan teknik ve kullanılan malzeme ise hem makyajın kalıcılığı için hem de makyajınızın estetikliği için önemli bir faktördür. Kalıcı makyaj uygulamasını yaptırırken makyajın kalıcılığına dikkat etmek kadar cildinizin sağlığı ve makyajınızın estetik duruşunu da göz önünde bulundurmak önemlidir.

Cilt yapısına en uygun makyaj yöntemi bulabilmek, makyajda kullanılan malzemenin kalitesi işlemi uygulayan kişinin uzmanlığı ile alakalıdır. Kalıcı makyaj yapılırken uygulayıcı uzmanın hata yapması da kötü sonuçlara neden olacaktır. Bu yüzden işinde uzman insanlar tarafından kalıcı makyaj uygulamasını yaptırmanız kesinlikle çok önemli.

Kalıcı Makyaj Yaptırdıktan Sonra Yaptıklarımız Kalıcılığını Etkiler mi?

Kalıcı makyaj uygulamasının kalıcılığını etkileyen faktörlere ek olarak kalıcı makyaj yaptırdıktan sonra ilk süreçte dikkat etmeniz gereken belirli kurallar var. İlk 3 gün kalıcı makyaj uygulanan bölgenin suyla teması kesilmesi gerekmektedir. Bu yüzden bu süreçte havuz, deniz gibi alanlar sizin için kesinlikle yasaklı bölgeler olacaktır.

Kalıcı makyajın uygulandığı bölgeyi kaşımamanız önemli çünkü bu bölgenin tahriş olması çeşitli sorunlara neden olabilir. Kalıcı makyajın uygulandığı ilk hafta boyunca güneş ışığına fazla maruz kalmamak da önemli bir faktördür.

Kalıcı makyajı yapan uzmanın önerdiği krem ve merhemleri düzenli kullanmaya özen gösterilmesi de önemli bir neden olacaktır. Kalıcı makyajınızı uygulayan uzmanın tavsiyelerine uymak her zaman fayda sağlar. Eğer bu kurallara uymazsanız makyajınızın kalıcılık süresinde sorunlar yaşayabilirsiniz.

Bütün bu nedenlerden dolayı kalıcı makyajın kalıcılık süresi için kesin bir süre vermek doğru değildir. Kalıcı makyajın kalıcılık zaman aralığı kişiden kişiye değiştiği için cildinizle alakalı tavsiyeleri birebir görüşme yapabileceğiniz bir uzmandan almanız her zaman en iyisi olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir