CİLDİMİZİ YAĞLANDIRAN BESİNLER ve UZAK DURMAMIZ GEREKEN BESİNLER

Bir çok besin var ve besinlerin bize kattığı türlü etkiler var. Peki bu etkiler neler olabiliyor ? Bunlardan bir tanesi cildimizi yağlandıran besinler…

Maalesef çoğumuzun istemediği bu etki, bizim tükettiğimiz besinlere göre bu sonuçları verebiliyor. Cilt tipimiz yağlı ve yağlanmaya müsait ise yağlı besinleri tüketmek/cildimizi yağlandırma etkisi gösteren besinleri tüketmek bu sonucu arttıracaktır. Bu besinlere gelecek olursak;

  • Paketli ürünler (cips, çikolata, kek, bisküvi); içinde bulundurduğu trans yağlar cildimizi yağlandırmak ile kalmayıp vücudumuzda da istenmeyen etkilere yol açarak başka hastalıklara da yol açabilmektedir.
  • Kakao; evet yüksek miktarda kakao tüketmek vücudumuzun yağ salgılamasını arttıracaktır ve akneli görünüm kaçınılmaz olacaktır
  • Süt; bu kişiye göre değişmek ile beraber çoğu kişide süt içinde bulundurduğu yağdan dolayı cildimizin daha yağlı olmasına sonuç verecektir. 
  • Şekerli gıdalar (jelibon vb.); şeker vücudumuzda yağ salgılamasını tetiklediği için bu kilo kontrolünde önermediğimiz bir gıda olduğu gibi cildimizin sağlığı içinde önerdiğimiz bir gıda değil. 
  • Kızartmalar; elbetteki bir kızartma elde edebilmek için yağ kullanıldığı için cildimizdeki yağ oranının artması kaçınılmaz olacaktır.
  • Gazlı içecekler; İltihap üretimine destek olduğu için cildimizin yağlı görünümü ve sivilce oluşumu elbette ki istenmeyen sonuç olacaktır. 
  • Her zaman belirttiğimiz gibi mühim olan bir gıdayı hiç tüketmemek değil onun dozunu bilebilmektedir. Aknemizi yok eden veya cildimizdeki yağı azaltan bir besin yoktur, hiçbir zaman tek bir besin mucizevi değildir. Size iyi gelen/gelmeyen gıdaları en iyi siz bilebilirsiniz ve dozunu da kendinize göre ayarlayabilirsiniz veya bunu bir uzman ile yapabilirsiniz. 

Sizde Uzman Diyetisyenimiz Gözde ER ile bu keyifli yolculuğa adım atmak isterseniz bizi arayıp randevu oluşturabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir